İslam Dünyası Rektörler Forumu 2017

İslam Dünyasında yükseköğretim alanındaki işbirliğini teşvik etmek, İslam dünyası yükseköğretiminin niteliğini arttırmak ve öne çıkan güncel yükseköğretim meselelerini karşılıklı ele almak amacıyla düzenlenmekte olan Rektörler Forumu (The Vice Chancellors' Forum) bu yıl 26 – 27 Temmuz 2017 tarihlerinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından Ankara'da düzenlenmiştir. Daha önce 2012, 2013 ve 2015 yıllarında Pakistan'da düzenlenmiş olan Rektörler Forumu'nun bu yılki teması: "İslam Dünyası Yükseköğretim Alanının Oluşturulması"dır. Forum'a İslam coğrafyasındaki 37 ülkeden toplam 334 rektör katılmıştır.

26 Temmuz 2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde açılış konuşmaları gerçekleşmiş ve yine Cumhurbaşkanımızın himayelerinde İslam dünyası rektörleri öğle yemeğinde bir araya gelmiştir.

26 Temmuz 2017 tarihinde yapılan oturumlarda İslam dünyası yükseköğretim alanını oluşturulmasında büyük önemi olan dört başlık detaylı olarak ele alınmıştır:

  • Yeterlilikler Çerçevesi ve Kalite Güvencesi

  • Kredi Transfer Sistemi ve Hareketlilik

  • Kalite Güvencesi Ajansları, Tanınırlık ve Denklik

  • Ortak Eğitim Öğretim Programları

27 Temmuz 2017 tarihinde yapılan toplu oturumda ise bu panellerde elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve İslam dünyası yükseköğretim alanının oluşturulması konusunda bir yol haritası niteliğinde olan Ankara Bildirgesi açıklanmıştır.